Площад Султанахмед и околностите му

>> петък, 5 ноември 2010 г.

ИСТАНБУЛ-КУЛТУРНА СТОЛИЦА 17/10

Площад Султанахмед и околностите му....

Изпратена 16.10.2010 08:13:09 UTC

Обновена 16.10.2010 08:13:09 UTC

Тема на днешната ни програма ще бъде площад Султанахмет, който е една от неизменните спирки на туристите посещаващи Истанбул. Причината за това е че тук се намират редица важни исторически обекти. Площад Султанахмет е сякаш сърцето на Историческия полуостров. Ежедневният трафик на площад Султанахмет е съставен от туристическите автобуси, файтони, многобройните туристически групи обхождащи площада пешком и траймваите превозващи жителите на Истанбул.

Площад Султанахмет е свидетел на всички периоди на града и тук се намират монументи от всички тези периоди. Султанахмет, който в продължение на столетия е бил площад на императорите, султаните и народа е с облик на музей на открито...

През Византийския период площада се прославил като Хиподрум. През Османския период Хиподрумът получил името „Ат Мейданъ” тоест “Конския пазар”. Тук са се организирали състезания, церемонии, свадби и бунтове. Площадът винаги е бил домакин на въодушевлението на широките маси. Хиподрумът е построен през 196та година пр.н.е. от Римския император Септимий Север. На Хиподрума били организирани надбягвания с колесници, музикални, танцови и акробатични представления и бой на хищни животни. Императорската ложа, наричана Катизма, се намирала в центъра на източната част на Хиподрума. На върха на външната стена на Хиподрума имало аркада от колони, от които до днес са останали запазени единственно египетския обелиск, колосът и змийската колона. През Османският период на този площад също били организирани различни фестивали и представления, празнични церемонии по обрязване и шествия. В близост до Хиподрума се издигат важни монументи като бани, храмове, религиозни, културни, административни и социални центрове. Най-важните монументи на Истанбул се намират тук: църквата музей Света София, джамията Султан Ахмет, Музея на турско-ислямската култура.

Императорският дворец, който е известен и като „Големия дворец” е започвал от Хиподрума и се простирал до морския бряг. Днес от този дворец са останали единствено подовите мозайки на голям салон. През Византийския период площад Света София бил известен с името „Августион”. Тук на този площад се е издигал „Милиариум Ауреум” или „Златния Километричен камък” символизиращ началото на пътя за Рим тоест нуревата точка на земята. Тук от това място е било измервано разстоянието от редица центрове на империята до столицата. Хората преди да се отправят на път се отбивали тук за да научат от регистрите разстоянието до мястото, за което пътуват и как да отидат до там.

В блзизост до мястото, където в миналото се е издигала грандиозната порта на Хиподрума днес се намира Германската чешма. Чешмата е дарена на Османския султан Абдюлхамит ІІ от германския император Вилхелм ІІ по време на второто му посещение в Истанбул през 1898ма година. До площада се намира и дворецът на Ибрахим паша, който бил главен везир на Султан Сюлейман Великолепни. Днес сградата е превърната в Музей на турско-ислямската култура. В центъра на Хиподрума се издига джамията Султан Ахмет, която е назовавана и като „Синята джамия” поради сините плочки от Изник, с който са облицовани вътрешните стени. До джамията се намират сградата на медресето, тюрбето на султан Ахмет и „Хюнкяр Касръ” тоест султанския павилион. Зад джамията се издига чаршията „Султанахмет арастасъ” и музея на мозайките, в който се експонират мозайките от Големия дворец. Някои от другите важни паметници издигащи се на площад Султанахмет са чешмата на султан Ахмед ІІІ, Базиликанската цистерна или Йеребатан сарай, църквата Света Ирина, останките на болницата Самсон и Османската монетарница. Днес църквата Света Ирина, която е била реставрирана през 70те години на ХХ век се използва като концертна зала. В днешно време сградата на Монетарницата също е домакин на различни изложби.
До днес от Хиподрума е достигнал единственно южния му край, който представлява тухлена постройка с големи арки. През следващите периоди каменните блокове и колоните на Хиподрума са били използвани в строежа на други постройки... Днес площадът е един от най-важните туристически центрове на Истанбул. Кратка почивка на площад султанахмед е достатъчна за да вкусите традиционните турски деликатеси и да напазарувате интересни сувенири.

ТРТ / Travel in Turkey

Read more...

ПРИТОК НА ТУРИСТИ В КАПАДОКИЯ

>> понеделник, 11 октомври 2010 г.

ПРИТОК НА ТУРИСТИ В КАПАДОКИЯ...

Прогнозира се два милиона туристи в края на годината...

Изпратена 06.10.2010 08:23:28 UTC

Обновена 06.10.2010 08:23:28 UTC

Продължава притокът на туристи в областта Кападокия, която е една от важните туристически области в страната.
Прогнозира се, че през настоящата година областта ще бъде посетена от над два милиона туристи.
За първите девет месеца на годината областта бе посетена от 1 милион и 700 хиляди туристи, 1 милион и 130 хиляди от които са чужденци и 546 хиляди са туристи от Турция.

ТРТ / Travel in Turkey

Read more...

Истанбул със свой Манхатън

>> неделя, 10 октомври 2010 г.

Истанбул със свой Манхатън и нов пролив

Проектът е за около 20 млрд. долара

Нов плавателен канал, по подобие на Босфора, ще се построи в Истанбул.

Благодарение на новия пролив във "Вечния град", както популярно го наричат, ще се обособи огромен остров, който ще напомня нюйоркския Манхатън.

На този остров ще бъдат разположени световноизвестният квартал Бейоглу с булеварда Истиклял, където заведенията са отворени до сутринта, а също кварталът Шишли, с модерните търговски центрове, крайбрежния Бешикташ и Саръйер, където има ценни исторически паметници.

Проектът е на турския архитект Синан Геним, преди 4 месеца е бил представен в Министерския съвет и е получил горещото одобрение на премиера.

Той ще облекчи трафика на Истанбул, който ще бъде отклонен към морето.

Така например, от квартала Саръйер, който се намира на точката, където Босфора се слива с Черно море, ще се стига бързо и безпрепятствено до центъра на Истанбул, а също до историческите Султанахмед и Света София.

Понеже каналът няма да се влияе от вятъра в морето, пътуването ще бъде комфортно и ще улеснява туристите.

По новия канал ще се движат само местни плавателни съдове и няма да се ползва за международни превози.

Проектът е за около 20 млрд. долара. Предвижда се да бъде реализиран за две години.

"Един такъв проект ще влее нов живот на Истанбул, който е пресечна точка на различни култури и може да се превърне в център на социални и културни изяви", казва изкуствоведката Нилюфер Хамди. А според журналиста Ахмед Кутлу трябва да се има предвид и мнението на жителите на Истанбул.

http://lifestyle.ibox.bg / Travel in Turkey

Read more...

ТУРСКИ ФЕСТИВАЛ НА ЛАЛЕТО

>> събота, 25 септември 2010 г.








ТУРСКИ ФЕСТИВАЛ НА ЛАЛЕТО

Турция наложи отпечатък на „Турския фестивал на лалето” в град Мелбърн, Австралия.

Изпратена 24.09.2010 11:44:43 UTC

Обновена 24.09.2010 11:44:43 UTC

Турция наложи отпечатък на „Турския фестивал на лалето” в град Мелбърн, Австралия.

Организатор на фестивала е Платформата за турска култура.

Посланикът на Турция в Мелбърн Айдън Нурхан каза, че фестивала на лалето е важно мероприятие представящо турската култура в Австралия.

В рамките на фестивала се експонират и образци на изкуството ебру и калиграфията. Участиниците във фестивала имат възможността да вкусят деликатеси от турската кулинария

В рамките на фестивала се изнасят и концерти на турска музика и танци.

http://www.tulipfestival.com.au

ТРТ
/ Travel in Turkey

Read more...

Дворецът Долмабахче

>> понеделник, 13 септември 2010 г.

ИСТАНБУЛ-КУЛТУРНА СТОЛИЦА 14/10

Описание на двореца Долмабахче...

Изпратена 13.09.2010 06:28:11 UTC

Обновена 13.09.2010 06:28:11 UTC

В някои от програмите ни разказваме за историческите обекти на Истанбул и за дворците, които имат напълно различно значение и носят много следи във връзка с живота на османските султани. В някои от предишните ни програми бяха разказали за дворците Топкапъ и Долмабахче. Подробното разглеждане и описанието на дворците изисква много време. Дворците са едни от важните архитектурни паметници на Османската империя. След обявяването на републиката дворците, кьошковете и замъците със всички мебели и предмети в тях са били предадени на ВНСТ, с което станали национална собственост. Днес всички те са реставрирани и преобразени в музей. Преди няколко седмици бяхме ви разказали за създаването на двореца Долмабахче. Тема на днешната ни програма отново ще бъде този прекрасен дворец.

Дворецът Долмабахче със цялата си структура и събитията на които е станал сцена показва периода на модернизацията на Османската държава поощрена от конкуренцията с големите държави. Противоречието между традиционното и новото в структурата на двореца, излиза на среща ни като една от новостите на османската архитектура. С тази промяна в дворцовата архитектура и живот упранлението на империята също се сдобило със съвременна структура. Реформата на султан Абдюлмеджит през 1839та година довела до сериозни промени в двореца. Двореца Долмабахче и всички постройки към него съставляват последния голям дворцов комплекс носещ следите на османското изкуство. Основите на двореца са от кестеново дърво. Освен кея дълъг 600 метра двореца има два монументални входа по суша, единия от които привлича внимание с декорацията си. От фронталната страна на двореца се намира голяма императорска зала, а крилото до него е отредено за харема. Мебелите, копринените персийски килими,завесите и всички други предмети в двореца са останали запазени до днес. В централната част на двореца, който е обграден от поддържана градина се намира „Официалния салон”, който е по-висока от другите помещения. Под купола висок 36 метра има зала с 56 колони, която е осветявана от най-големия полилей в света тежащ четири и половина тона, изработен от чешки кристал и имащ 750 лампи.

Хамамите на двореца също са много прочути. Хамама на селямлъка тоест помещенията предназначени за мъжете е изработена от алабастър. Прозорците на двореца са от специално стъкло с филтър за ултравиолетовите лъчи. В помещенията предназначени за падишаха стенните украшения са много по-богати от тези в другите помещения. Дъждовната вода трупаща се по покрива е свързана с канализацията посредством отводнителен канал. В канализационната система отпадъчната вода се пречиства преминавайки през различни опрецаии след което от 4 различни места се влива в морето.

В харема, който е в края на коридора се намират султанските спални и апартамента на валиде султан и помещенията на другите жени и прислуга. Помещенията в Селямлъка, които са предназначени за посланниците са по-различни от тези в двореца Топкапъ. За разлика от тези в двореца Топкапъ тук помещенията са закрити. Северната пристройка към двореца е предназначена за принцовете. Днес тази част е преобразена в музей за изящните изкуства. С реформата на султан Абдюлмеджит през 1839 година държавния управителен орган е бил предаден на правителството. Държавата тоест падишаха е гаранцията на реформата. Това положение е отразено и в архитектурата на двореца. Двореца е бил пренесен на европейския бряг. В новия дворец са използвани елементи с елинистичен характер, които не били характерни за архитектурата на Истанбул като бакон, колони, мемориални стълбища и други.

След края на Османската империя двореца Долмабахче бил използван като президентска резиденция от Мустафа Кемал Ататюрк, който починал там на 10 Ноември 1938ма година. Тленните останки на Ататюрк в последствие били пренесени в Анкара. В памет на Мустафа Кемал Ататюрк часовниците в двореца са оставени в часа, в който е починал.
Дворецът Долмабахче със своето минало и настояще е много ценен паметник, който се съхрянава за да може идните поколения да видят това величие и политическия и социален живот от предходните столетия.

Радио "Гласът на Турция" / Travel in Turkey

Read more...

„БАЯЗИДОВА КУЛА” ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТА ЗА ТУРИЗМА

>> петък, 6 август 2010 г.

„БАЯЗИДОВА КУЛА” ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТА ЗА ТУРИЗМА

Историческата „Баязидова кула” в близко бъдеще ще бъде открита за туризма.
Натиснете за гледане на видео

Изпратена 05.08.2010 07:40:40 UTC

Обновена 05.08.2010 08:22:04 UTC

Историческата „Баязидова кула” в близко бъдеще ще бъде открита за туризма.

Първото нещо което привлича внимание в панорамата на Истанбул са високите минерата и кулите Галата и Баязид, които сякаш се надпреварват с тях.

В близко бъдеще от „Баязидовата кула” също както от кулата Галата туристите ще може да наблюдават прекрасната панорама на града.

„Баязидовата кула” била построена за да се следи избухването на евентуални пожари в града. През деня пожарите били известявани чрез спускането на кошници от кулата, а вечер чрез палене на фенери.

До наблюдателната площатка на кулата, намираща се на 85 м височина има 185 стъпала.

По кулата са наредени малки бойници, които осветяват стълбището.

Наблюдателната площатка е заобиколена от 12 прозорци, от които се разкрива невероятно красива гледка.

От „Баязидовата кула” се открива по-широка панорама в сравнение с тази която се открива от кулата Галата и именно поради това се очаква туристите да проявяват по-голям интерес към нея.

След откриването на кулата за туризма ще бъдат организирани едночасови разходки и ще бъде давана информация за кулата на 12 езика.

ТРТ / Travel in Turkey

Read more...

Курорти около залива Едремит

>> четвъртък, 5 август 2010 г.

Разходка из Северния Егейски регион

Курорти около залива Едремит


Около заливът Едремит, известен и като Маслинената Ривиера, има серия от добри курорти – Кючуккую, Алтънолук, Акчай (спа център с много минерални извори), Едремит и Йорен. Всичките имат прекрасни плажове, които обграждат целия залив и предлагат на посетителите голям избор от хотели и пансиони с гледки към морето. Тук е и Националния парк Каз даъ, със своята чутовна природа, приятни зелени площи за почивка и горещи минерални извори, Според митологията тук се е провел първият конкурс за красота в историята. В сянката на планината Каз даъ (Ида, 1774м.), в Панарбашъ, западно от Акчай, Парис дал златната ябълка на Афродита в своя известен „Съд на Парис“.


Travel in Turkey

Read more...

На море

>> неделя, 13 юни 2010 г.

Read more...

От Зевс до Адам и Ева... на плажа в Анталия !

>> понеделник, 24 май 2010 г.


От Зевс до Адам и Ева... на плажа в Анталия !

Автор: Нахиде Дениз - Истанбул

© Снимка: www.turkishclass.com

Древногръцкият бог на небето Зевс, спартанците, Троянският кон, популярните от турския фолклор герои Хаджъват и Карагьоз, Адам и Ева... и още около 100 обвеяни в легенди и предания образи и сюжети, но изработени от пясък, може да се видят на плажа Лара в турския курорт Анталия.

Изваяни са от участниците в Международния фестивал на пясъчното изкуство, който тържествено бе открит от турския министър на културата и туризма Ертугрул Гюнай.

В четвърто издание на проявата участват 32-ма скулптори от 11 държави, които представят пясъчни творби, посветени на митологията. Хитът на тазгодишния фестивал са гигантските фигури на фантастичните герои от филма Аватар.

За изработването на пясъчните фигури са били докарани 7500 тона специален речен пясък. Използван е също укрепителен спрей за защита от вятъра и от дъжда. Специалното осветление на фигурите през нощта и звуковите ефекти допълват митичната атмосфера.

Пясъчните скулптури ще бъдат изложени на плажа до месец ноември. Температурата в Анталия тези дни е 24 градуса и хиляди летовници главно руснаци и германци вече изпълват морските плажове.бнр

Photobucket

Read more...

Стилиян Иванов събира 15 000 години в 48 минути !

>> събота, 15 май 2010 г.

Стилиян Иванов събира 15 000 години в 48 минути !

AНАТОЛИЯ – ЗЕМЯ НА БОГИНЯТА МАЙКА !

Човешки стъпки на 17 000 г., заснети от български екип

премиера на tvart и dodofilm

14 май 2010 г., „...“ Златни пясъци

Турското министерство на културата и туризма разтвори широко вратите на музеи и археологически обекти за екипа на режисьора Стилиян Иванов. Филмът на dodofilm и tvart ни представя човешки стъпки на 17 000 години, скални рисунки на 11 000, скулптура на Богиня на 8 000 години...
С огромната помощ на д-р Фадиме Гюлай Аслан – съветник по културата в посолството на Република Турция у нас, българският филмов екип успя за първи път да заснеме в детайли родните места на Омир и Херодот; храмовете на Ефес; царството на хетите; статуите на Ищар, светилищата на Кибела, арамейските църкви, къщата на Дева Мария... , които са само част от увлекателния филмов разказ за Анатолия.
"Анатолия – земя на богинята майка“ е сбор от исторически факти и теории, представени като приказка продуцирана от Деян Неделчев, която събира 15 000 години в 48 минути!
В аванс можем да обобщим: свързващ образ между раждащата Богиня с двата леопарда на възраст 8 000 г. и трихилядолетната Кибела – богинята на фригите, разпознаваме в Кубаба – богиня от хетския пантеон. Чрез шумерските надписи Стилиян Иванов проследява корените на Кубаба чак до средата на III хил.пр.Хр. разпознавайки я в образите на Ищар, Астарта и др. По-интересното е, че арамейците (семитите) от своя страна превръщат хетската Кубаба в Майка на всички живи организми. Така Кубаба преминава в Библията като Ева. В превод името „Ева“ означава „живот“.
Богинята майка шества победоносно през целия път на човешката история приемайки различни образи и получавайки различни имена, като в началото на 1-вото хил.пр.Хр. вгражда част от хилядолетната си същност в образа на... Артемида. Елините отъждествяват богинята Кибела и с Рея – сестра и съпруга на Кронос – времето. Рея е богинята, от която тече всичко, майката на олимпийските богове. Майката на самия Зевс!
Богинята майка, Кубаба, Кибела, Артемида и десетките други женски божества намира своята фокусна точка в най-известния женски образ на всички времена – в образа на Богородица, майката на божия син.
Освен за богове и герои кадрите на операторът Мирослав Евдосиев разказват и за големите битки на древността – тази за Троя, сраженията на Рамзес II, похода на Александър Македонски, който в град Гордион – столицата на фригите, разсича „гордиевия възел“, сбъдвайки предсказанията на пророците за идването на световния владетел. И всичко това със съдействието на ЗАД „...“ и „...“.
По традиция премиерата и на това заглавие от каталога на Dodofilm e на брега на морето в Златни пясъци. Домакин на събитието е г-н Георги Щерев управляващ съдружник на хотелски комплекс „...“, който на 14 май ще посрещне гости от България и Турция. А зрителите на tvart първи ще могат да видят филма „Анатолия – земя на богинята майка“.
Режисьорът Стилиян Иванов през 2009 година съобщи на турските медии, че вече продуцентът oт Dodofilm Деян Неделчев търси начини филмът "Пътят на човешката цивилизация" да бъде показан не само в България и света, а и в най-големите градове на седемте области на Турция.
Великолепието от кадри на на оператора Мирослав Евдосиев ще бъдат излъчени и в някои от профилираните канали, ставайки достояние на 70 милиона жители в Турция.



Photobucket

Read more...

Салса и танго сред каменните статуи на боговете на Немрут !

>> сряда, 12 май 2010 г.

Салса и танго сред каменните статуи на боговете на Немрут !


Автор: Нахиде Дениз – Истанбул

© Снимка: http://web.inonu.edu.tr

Немрут

Всяка година по повод седмицата на инвалидите в Турция се организира поход до връх Немрут специално за хора с увреждания, едно послание от тяхна страна за равни права и равни възможности. В тазгодишния поход за пръв път бе включен концерт от изпълнения на латиноамерикански танци на върха.

Немрут е високопланински връх в Турция, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и историческо наследство. Монументалните каменни статуи на богове придават неповторима очарователност на върха, който се посещава от туристи от цял свят.

Шампионите на Турция по салса Юнус Емре Търаш и Айча Билмез представиха своето изкуство, а след тях танцовата двойка Ерджан Саяр и Севда Чакар изпълниха танга.

Интересна и впечатляваща бе гледката на буйните и страстни латиноамерикански ритми под вкаменените погледи на древните статуи, облени в светлината на залязващото слънце.

В концерта участваха хора вреждания от всички краища на Турция, както и гости от България, поканени специално за тази инициатива. Войници помагаха на хората с увреждания при изкачването към върха.

В Турция има около 8,5 милиона хора с увреждания.бнр

Turk Havadis (Турски новини)

Read more...

Търсачи на Ноевия ковчег твърдят,че са го намерили на връх Арарат !

>> четвъртък, 6 май 2010 г.

Наука и технологии:Търсачи на Ноевия ковчег твърдят,че са го намерили на връх Арарат !

Май 2010

Турски и китайски изследователи посочват, че са открили подобна на кораб структура високо над морското равнище. Още от седмицата: британски учени намериха съкровище в морето край Хърватия.
photo

Дървена конструкция, наподобяваща Ноевия ковчег, беше открита при разкопки в планината Арарат, Турция. [Гети Имиджис]

Изследователски екип настоява, че дървената, подобна на кораб структура, за която те твърдят, че са открили на връх Арарат, е Ноевият ковчег. Китайски и турски изследователи, свързани с "Международния институт на Ноевия ковчег", евангелистка организация, твърдят, че са открили останките на кораб на 4000 м надморска височина, макар че не разкриват точното му местоположение. Радиовъглеродните изследвания на проби от дървото на конструкцията доказват, че то е на около 4800 години. Турски длъжностни лица, цитирани от местните медии, заявиха, че приветстват резултатите, но разследват как пробите от дървото са били пренесени от Турция в Китай.

http://setimes.com / Travel in Turkey

Read more...

„7 континента 7 култури” !

>> сряда, 5 май 2010 г.

„7 континента 7 култури”

Европейската столица на културата през 2010 година Истанбул е домакин на фестивала „7 континента 7 култури” символизиращ братството на отделните континенти.

Изпратена 05.05.2010 10:05:22 UTC
Обновена 05.05.2010 10:39:17 UTC
Европейската столица на културата през 2010 година Истанбул е домакин на фестивала „7 континента 7 култури” символизиращ братството на отделните континенти.
На фестивала, в който участват около 700 ученици от 74 страни представиха своята култура.

Общата цел на страните участнички във фестивала с различни култури и вярвания, е обезпечеване на световния мир и братство.

На фестивала Турското радио и телевизия бе удостоено с награда поради приноса му за културата.

Фестивалът ще продължи три дни.

Радио "Гласът на Турция" / Travel in Turkey

Read more...

<: Музеят на Дядо Коледа в Турция ще стане любима "сватбена дестинация" :>

>> вторник, 4 май 2010 г.

<: Музеят на Дядо Коледа в Турция ще стане любима "сватбена дестинация" :>

Автор: Нихал Йозерган - кор. на БНР в Турция

Музеят на Дядо Коледа в Турция привлича голям брой туристи, сред които и много младоженци. Родното място на Свети Николай Чудотворец, който се почита и като първообраза на Дядо Коледа, се намирало между древния малоазийски град Мира и Патара в Ликия.

По идея на турска туристическа компания, действаща в Съединените щати, светата обител, която се намира близо и до световноизвестния турски курорт Анталия, находчиво е на път да се превърне във форма на алтернативен туризъм за "сватбена дестинация".

Мястото отдавна е един от предпочитаните маршрути на религиозния туризъм в южната ни съседка за християнски хаджии и от православния, и от католическия свят, тъй като Свети Николай е еднакво почитан от всички миряни, включително и от турците, които го тачат като Ноел Баба.

В Турция даже са основали фондация за популяризирането на Св. Николай в цял свят и чрез ЮНЕСКО. За местните и чуждестранни младоженци, които са избрали да се венчаят тук, компанията старателно организира сватбена церемония, която се провежда в храм-музея.

Миналата година за пръв път тук се състоя Международен сватбен фестивал "Дядо Коледа". А тези, които искат да влязат в брачен съюз в църквата "Св. Николай" тази година, ще могат да го сторят между 1-7 декември. Капацитетът на храма е ограничен за 25 двойки.

Около отбелязването на деня на Св. Николай, и особено около коледните празници през 2009-а година, турският министър на културата Ертурул Гюнай заяви, че ще направи официални постъпления пред Италия за връщането на мощите на светеца, които са били откраднати през ХІ век и изнесени от Турция.бнр

Turk Havadis (Турски новини)

Read more...

AНАТОЛИЯ ЗЕМЯ НА БОГОВЕ И ГРОБНИЦИ - трейлър !

>> събота, 1 май 2010 г.

AНАТОЛИЯ ЗЕМЯ НА БОГОВЕ И ГРОБНИЦИ - трейлър !


Световна премиера месец Май 2010 г.

Дълбоко пазени тайни от свои и чужди излизат наяве.

Човешки стъпки на 17 000 години, скални рисунки на 11 000, скулптура на Богиня на 8 000 години...

Историята, като приказка 15 000 години в 48 минути!

Продуцентът на историческата сага е компанията Dodofilm, която възнамерява да я разпространи на DVD на български, английски, руски и турски и ще организира представянето й в някои градове на България и света.

Режисьорът Стилиян Иванов през 2009 година съобщи на турските медии, че вече продуцентът oт Dodofilm Деян Неделчев търси начини филмът "Пътят на човешката цивилизация" да бъде показан не само в България и света, а и в най-големите градове на седемте области на Турция.

Великолепието от кадри на на оператора Мирослав Евдосиев ще бъдат излъчени и в някои от профилираните канали, ставайки достояние на 70 милиона жители в Турция.

Трейлър видео:




Photobucket

Read more...

AYTAC KAVAKLI APART MOTEL - Ayvacik - Kucukkuyu

>> петък, 30 април 2010 г.

Read more...

canakkale-altinoluk

http://canakkale-altinoluk.haritasi.com

Read more...

Новите хотели с пакети All Inclusive в Египет и Турция !

>> вторник, 6 април 2010 г.

Новите хотели с пакети All Inclusive в Египет и Турция откриват възможност за почивка от категория "пет звезди" също и за онези, които не са в състояние да си позволят такъв лукс другаде.

Photobucket

Read more...

Турция може да се превърне в главна туристическа дестинация в басейна на Средиземно море в близките 4 или 5 години !

Турция може да изпревари Испания и Гърция в туризма !

Турция може да се превърне в главна туристическа дестинация в басейна на Средиземно море в близките 4 или 5 години поради финансовите проблеми, които изпитват Испания и Гърция, докато турската икономика е в "добро здравословно състояние", смята Паул Швайгер, директор на авиокомпанията “Сън експрес“, цитиран от медиите в Истанбул.

Ръководителят на превозвача, който направи джойнт венчър с “Търкиш еърлайнс“ и “Луфтханза“, подчерта, че кризата е нанесла щети на имиджа на Испания и Гърция и особено на туристическия им отрасъл, докато единствено авторитетът на Турция се повишава. /Еуропа прес

Истанбул / Турция

Photobucket

Read more...

Истанбул - Една безкрайна, магична и магнетична загадка !

>> неделя, 28 март 2010 г.

27 март 2010

Времето никога не стига, особено, когато се налага за три дни да обиколите един от най-значимите мегаполиси - Истанбул.

Нищо не може да се сравни с духа, който витае из Цариград – богатото разнообразие от традиции, различни религии и етноси, всеки от които е оставил трайна следа във времето и е дал приноса си за създаването на този шарен свят. Интересно е, че пъстрата история на града се е надграждала и обогатявала и че нищо не се е изгубило. Всяко парче от нея е намерило най-подходящото си място някъде там - под жаркото слънце на Константинопол.

Както във всеки мегаполис и тук животът е забързан, разнообразен и динамичен. Типична черта на турците е, че винаги намират време за по още едно кафе и малко лаф моабет. Масите от кафенетата са наредени по улицата, без излишни прегради или рамки, които да ги скриват от минувачите. И местните са така – без прегради и предразсъдъци свободно могат да разговарят с всеки за всичко.

Така и не разбрах дали заради лекотата, с която общуваха хората, топлината на майските нощи, внушителните пейзажи от Босфора, тайнствените закътани улички с безброй светлини или пък големите шумни булеварди с грандиозните светещи реклами, заради внушителните забити като гигантски копия минарета на джамиите, или защото морето, дълбоко и синъо, наистина те посреща в края на всяка улица (А. Далчев), Истанбул остава една безкрайна, магична и магнетична загадка. Като един огромен организъм, градът все едно живее собствен живот. Като подслон и убежище, отговарящи на всеки вкус, Истанбул посреща своите гости с топлината и гостоприемството на роден дом.

Противно на твърдението, че улиците на града са опасни и че местните са непредсказуеми, усещането за сигурност се засилва от въоръжената охрана на всяка крачка. Най-добрият транспорт е трамваят или такси. Цените са сходни с тези в България, а изобилието от стока е неописуемо. Автентичните пазари и чаршии (Капълъ Чарши, Пазарът на Подправките) предлагат изумително разнообразие от хранителни продукти – баклави, сирена, подправки, ядки, златни и сребърни накити и бижута, сувенири. Родени търговци продавачите са способни да ви накарат да се сдобиете с неща, които при други обсоятелства едва ли бихте купили. Но въпреки това пазаруването на тези места е голямо удоволствие и си заслужава всяка похарчена лира.

Високият стандарт, хилядолетните традиции, умелото преплитане на историята и модернизма са основателни причини Истанбул да бъде избран за европейска културна столица за 2010 година. И за посетителите и за местните това безспорно е голямо предизвикателство.

Истанбул е вечният град. Разположен на два континента, той събира и дели духа на два напълно различни свята. Историята му е толкова богата и изключителна, че са нужни месеци, за да изучите всичко интересно. За щастие, за да се потопите в дебрите на Ориента, ви трябват само няколко минути.

Ако нямате много време за туристически обиколки съсредоточете се върху това:


* Топкапъ сарай (Topkapı Sarayı) — по време на Османската империя замъкът е бил резиденция на турските султани



* Света София (Hagia Sophia, Aya Sofya) — църква, превърната в джамия след унищожаването на Византия от османските турци, днес музей



* Българската желязна църква „Свети Стефан“



* Капалъ чаршъ (Kapalı Çarşı) — известният покрит пазар



* Джамията Султан Ахмед (Sultan Ahmet) — известната „Синята джамия“ в Истанбул



* Улица Истиклял (İstiklâl Caddesi) — известен булевард

Бързи факти:

Територия: 1530 кв. км., разделена на 25 административни единици

Валута: турска лира (YTL)

Език:, Турски

Население: Постоянното му население (към 1 януари 2007) е 10 291 102 жители, но неофициално достига до 19 милиона души.

Климат: умерен Средиземноморски климат. Най-подходящото време за ваканция е през Април, Май или Септември, Октомври.

Религия: Ислям.

Часови пояс: UTC +2


http://woman.hotnews.bg /

Photobucket

Read more...

Изложба за българските корени в Мала Азия !

>> сряда, 24 март 2010 г.

Изложба за българските корени в Мала Азия !

“Най-хубавото за мен, е че в Мала Азия все още се чува българска реч, това е една диверсия или разбиване на хомогенността, която винаги е добра.” Така обобщава експозицията, представяща живота на българите в Мала Азия, открита през изминалата седмица в Националната библиотека от османиста Стоян Шиваров. “Въпреки че изложбата е 110 г. след изследванията на Васил Кънчов, ние сме като пионери”, скромно определя начинанието си османистът. Изложбата представя живота, бита, фолклора и културата на малоазийските българи, заселили се в началото на 18-и до 70-те години на 19-и век там. Успоредно с тях се заселват и помаци, разказва Шиваров. До 20-те години на миналото столетие почти всички българи се завръщат и са заселени във Варненско, Шуменско, Свищовско и Свиленградско, където живеят и до днес. Пръв през 1899 г. за научни изследвания е бил там големият български учен и общественик Васил Кънчов. “Младите пионери” османистът Стоян Шиваров, фолклористът Константин Панайотов и историкът Георги Зеленгора, 110 години след първите научни сведения, се завръщат, за да изследват българските корени в 6 от 20-те села, в които са били заселени българи. Проектът е осъществен през юли 2009 г. Шиваров с ентусиазъм заявява, че изследванията ще продължат и в останалите села. Паралелно с това съвременни турски скулптори и художници гостуват с творбите си в галерия “Академия” до 26 март в София. Там е подредена изложбата “21 художника на 21 век”, която показва развитието на това изкуство през последните десетилетия. Идеята е на проф. Деврим Ербил, едно от най-известните имена на турската живопис. По думите му, творците в България и Турция имат усет за модерното изкуство и успяват да го развиват на световно ниво.Ахмед Ахмедов,Софи

http://bg.zaman.com.tr /

Photobucket

Read more...

Съкровищата от Кремъл гостуват на музея "Топкапъ" в Истанбул !

>> понеделник, 15 март 2010 г.

Съкровищата от Кремъл гостуват на музея "Топкапъ" в Истанбул !

Автор: Нахиде Дениз - Истанбул

Доспехи на руските царе, корона и накити на императрица Eкатерина, икона на Казанската богородица, одежди на руски патриарси - тези и други от най-интересните съкровища на Кремъл могат да се видят в Истанбул тези дни.

Експонатите са подредени в бившия османски дворец - музея "Топкапъ".
Изложбата се превърна в значимо културно събитие на града край Босфора,тъй като се организира в рамките на инициативата "Истанбул-столица на европейската култура през 2010 година".

Експонатите се отнасят към 16-17 век - период на мир между Русия и Османската империя. Част от тях представляват подаръци, които владетелите си изпращали един на друг.

"И Русия, и Турция като страни и народи имат богата история. Целта на тази изложба е да спомогне за премахване на негативния имидж, който битува, че царска Русия и Османската империя, турският и руският народ са били само врагове," каза Шекип Авдагич, ръководител на агенцията "Истанбул, столица на европейската култура през 2010 година".

Официалното представяне на изложбата на кремълските съкровища в "Торкапъ" бе направено лично от директорката на кремълския музей Елена Гагарина, дъщеря на първия руски космонавт.

Изложбата ще продължи до 7 юни тази година. Турция ще върне жеста, като изпрати съкровищата на османския дворец "Топкапъ" в Москва.

Портал Турция

Read more...

Капдаокия,Турция - 14.03.2010 г. !

>> неделя, 14 март 2010 г.



Капдаокия,Турция - 14.03.2010 г. !

Read more...

Истанбул - 26.02.2010 г. ! ( СЛУШАЙ ОНЛАЙН )

>> събота, 27 февруари 2010 г.

Get this widget | Track details | eSnips Social DNA

Read more...

Пристанищата на Истанбул !

>> петък, 26 февруари 2010 г.

Истанбул-столица на цивилизациите 11/10

Пристанищата на Истанбул...

Изпратена 24.02.2010 08:40:54 UTC

Обновена 24.02.2010 08:40:54 UTC

През византийския период Истанбул бе един много важен пристанищен и търговски център. През последния период на византийската империя, по крайбрежието на Златния Рог се бяха наредили редица по-малки и големи търговски пристанища. В района на днешния квартал Кумкапъ се намираше военно пристанище за византийската бойна флота. След превземането му от турците през 1453та година, той съхрани този свой статут на важен пристанищен и търговски център. Търговските пристанища схрниха своите места и своя статут. Златния Рог бе естествен залив на Истанбул и тъй като бе заобиколен от високи хълмове, бе защитен от бурните ветрове. Две млки реки стичащи се в залива, създаваха слабо течение, което осигуряваше постоянното прочистване на водите му. Но наличието на силно морско течение в района на Сарайбурну създаваше известни затруднения при входа на корабите в Златния Рог. Движението на кораби по водите на Босфора, в който имаше силно морско течение, винаги изискваха голямо майстроство от мореплавателите. По бреговете на Златния Рог се редяха малки ателиета, дървени къщи и млки вили. Зад тях проличаваха на места назъбните крепостни стени. Но картината която доминираше бе изгледът на военната корабостроителница Терсанеи Амире и наредените докове.

При превземането на Истанбул, основната роля бяха изиграли пехотните полкове, но и османската флота не бе бездействала и прекарвайки крабите си в Златния Рог, бе принудила византийците да съсредоточат на кперостните стени откъм залива нови сили и по този начин бе нмалена числеността на защитниците на стените които станаха целта на основния пехотен удар. Именно по време на обсадата на Истанбул Султан Мехмед Завоевателя бе осъзнал значението което има една силна флота. След превземането на града, той обърна голямо внимание на строежа на нови кораби за бойната флота. Най-напред за целта бяха използвани старите византийски военни корабостроителници разположени западно от Пера. Но след време, те се оказаха неспособни да отговарят на нуждите и бе решено в района западно от кулата Галата да бъде построена нова военна корабостроителница. Строежът на корабостроителницата известна по-ксно под името Терсанеи Амире започна през 1513та година и приключи в много кратък срок. Венецианецът Антонио Джустиниани отбелязва че за срок от една година са били построени над 140 дока, наредени паралелно на крайбрежната ивица.

Във всеки един от доковете едновременно е можело да се води строителството на по две кадърги. Близо до докомете са се намирали складовете в които са се съхранявали необходмите за корабите материали кто платна, мачти, гребла. Някои от тези складове са били построени от камък и покрити с оловни покриви. Преди военни походи, в корабостроителницата започваше да кипи усилена работа, призоваваха се всички майстори корабостроители в империята. Освен това, доставката на необходимите за строежа на военните кораби материали съживяваха и търговията в Истанбул. Греблата се изработваха в град Трабзон, платовете за платната се доставяха от Ерибоз и Египет, металните елементи от Самоков, въжетата основно от Трабзон и Самсун, асфалтът от Албания и остров Митилини. Оловото и калаят се транспортираха от Великобритания. Необходимия мед се добиваше в Кастамону. Понякога големи поръчки получаваха и занаятчиите в Галата. В корабостроителницата, освен каторжници работеха и много висококвалифицирани работници.

Императорската корабостроителница допринасяше за оживлението в пристанището, а моряците на военните кораби, които през зимните месеци стояха неангажирани в казармите си, се наемаха на работа в търговсик кораби, работилници или по строежи. Морската пехота, Левентите пък препълваха близките кафенета и мехни и осигуряваха прехрана за дребните търговци имащи магазини в близост до доковете или морските казарми.

Голямото оживление на пристанището на Истанбул, постоянно пристигащите и зминаващи търговски кораби се отразяваха и на живота в града. Чуждестранните кораби влизащи в залива, ако пристигат откъм Сарайбрун, бяха длъжни да поздравяват мператорския дворец Топкапъ с оръдейни салюти. След това, големите кораби закотвяха пред Галата, а малките в Златния Рог.

Митническият контрол на пристигащите товари се осъществяваше в специален митнически район, и под контрола на нчалник наричан Гюмрюк Емини. Сградата на митницата се е намирала в днешния квартал Еминьоню, откъдето идва и името му.

Втория митнически район на Истанбул бе в старата крепост Галата, и продължи да работи тук до средата на 19ти век.
В Истанбул имаше приспособени пристанища за различните стоки. Например хранителните продукти и зърното доставяни в града се разтоварвха в Ункапанъ, дървените материали и трупите се разтоварваха в Одункапъ. Пристигащите от Европа стоки пък се разтоварваха в Галата и оттук се транспортираха до търговците с помоща на хамали, които бяха обединени в специална гилдия.

TRT - VOT / Портал Турция

Read more...

Турция е регистрирала необичаен растеж от 12,3 % в туризма през 2008 година !

>> петък, 19 февруари 2010 г.

Турция е регистрирала необичаен растеж от 12,3 % в туризма през 2008 година, посочва доклад на ОИРС !

19 февруари 2010

Анкара. Турция е регистрирала необичаен растеж от 12,3 % в туризма през 2008 година, се посочва в доклад на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество за 2010 година, пише електронното издание на турския вестник „Милиет”. Според доклада Турция е заела 4,6 % от туристическия пазар в Европа и е влязла сред 20-те предпочитани туристически дестинации в света. По брой на туристите, които са я посетили, е седма, а по приходи от туризма девета. В доклада се констатира, че туризмът е един от най-динамичните сектори на турската икономика. През 2008 година Турция е била посетена от 26,3 милиона туристи, а приходите са достигнали 21,9 милиарда долара. В същото време 4,9 милиона турски граждани са посетили чужди страни. Трите страни, от които най-много туристи са посетили Турция, са Германия, Русия и Великобритания. За сравнение през 1985 година чуждите туристи, посетили Турция, са били 2,1 милион души.
В доклада на световната организация се отбелязва, че министерството на културата и туризма в последните години инициира много успешни проекти, които привличат много туристи като „Ликийският път”, „Посоката на Свети Павел” и „Пътят на коприната”, които минават през важни културни центрове в страната.

аф / Портал Турция

Read more...

Историята на квартал Еюп в Истанбул !

>> сряда, 10 февруари 2010 г.

Истанбул-столица на цивилизации 08/10

Историята на квартал Еюп...

Изпратена 09.02.2010 12:53:13 UTC

Обновена 09.02.2010 12:53:13 UTC

След превземането на Истанбул, Фатих Султан Мехмед, Завоевателя, поставила началото на широкообхватно строителство на турски и ислямски обекти на архитектурата и културата. Първата джамия и придадения към нея джамийски комплекс бе построена над гроба на приятеля и знаменосец на пророка Мохаммед, Еюп Енсари. Еюп Енсари е загинал по време на обсадата на Истанбул от ислямски войски в периода 674-678ма години. Турският пътешественик Евлия Челеби разказва историята за откриването на неговия гроб-Акшемседдин заспива, и след като се събужда става и посочва мястото където се намира гробът на Еюп. Мястото е разкопано и в гроб е открито мумифицираното тяло.

Според една друга история, Акшемседин забва един прът на мястото което е видял в съня си. След това, дори и да се промени мястото на пръта, Акшемседдин винаги посочва една и съща точка. Мястото е разкопано и по този начин е намерен гробът. Прътът пуска корени и се превръща в едно голямо дърво.

Построенте през 1458ма година джамия Еюп и джамийския комплекс, дават и името на днешния квартарл на Истанбул, който започва да се разраства със самото построяване на комплекса. Джамията бе реставрирана през 1800ната година от султан Селим трети. Джамията е с квадратна планировка, с голям и хубав купол, обграден от осем малки куполи. Един от тези малки куполи покрива и мястото на олтара. Входната порта на комплекса наподобява арка на победата и води до красива вътрешна градина. Минаретата на джамията са построени по време на управлението на султан Ахмед трети а тюрбето на Еюп Енсари е било ремонтирано по време на управлението на султан Махмуд втори. На тюрбето са дарени много ценни светилници, полилеи, плочки с клиграфски надписи.

За кратко време мястото се превръща в свещенн за мюсюлманеите в Истанбул обект. Церемонията по запасването на сабята на Осман от новите османски падишаси също се е провеждала в джамията Еюп.

За кратко време се разраства наслението на турские квартали издигнати п южното крайбрежие на Златния Рог. Квартал Еюп се бе превърнал ве идон от големите квартали на града и притежаваще местна администрация представяна от кадия, полицейски инспектор Субашъ и служители. Кварталът бе чисто турски и мюсюлмански квартал. Евлия Челеби пише че в квартала е иало 9 хиляди и 800 дворци и къщи, ного градини и лозя. Също така е имало и големи пазари като Обущапския пазар, Млечния пазар. Евлия Челеби е изброил хляда и 85 магазина и вниманието му е било привлчено от големия брой посетители в магазините за млечни продукти. Той също така отбелязва че в квартала има мдресета, училища и имарет.

Джамията и комплексът Еюп и днес продължават да са притегателен център не само за мюсюлманите в Истанбул но и за мюсюлманите посещаващи града. В периода на османската държава, се е считала голяма чест да бъдеш погребан в двора на тази джамия. Тук са разположени най-красивите екзепляри на османски тюрбета. Едно от тях е построеното от Мимар Синан тюрбе на Аяс паша. Тюрбето представлява купол разположен върху четири колони. В двора се намира и тюрбето на Лала Мустафа Паша, давоевателя на Кипър. И то е построено през 1581ва година от Мимар Синан. Тюрбето на адмирала на Султан Сюлейман Законодателя, Булак Мустафа паша се намира във външния двор на джамията. Обектът построен през 1534та година привлича внимание с геометричните мотиви.

Един от интересните обекти в квартал Еюп е тюрбето на майката на султан Селим трети, Михришах Султан. Тюрбето е обединило в себе си чертите на класическата и бароковата архитектура. Зад тюрбето се намира имарет откъдето на бедните граждани се раздава топла храна. В миналото тук, през месеца Рамазан, ежедневно се се готвили големи казани с ориз и тази традиция се е съхранила и до днес. По искане на Михришах султан са били построени водоемът Валиде в Белградската Гора, джамията с две минарета в Хаджъоглу много чешми. Султаните идващи в Истанбул по море или по суша, през Едирнекапъ, за церемонията по запасването на сабята на Осман, са преминавали пред това тюрбе.

В Еюп има само едно тюрбе на османски владетел-тюрбето на султан Мехмед Пети Решат. Тюрбето е построено от мрамор и негов архитект е пионерът на първото през 20тия век течение за национална архитектура Кемалеттин Бей.

Еюп е бил също така и любимо място на пътешествениците пристигащи от чужбина в Истанбул. Един от тях е френският пътешественик Пиер Лоти, който е бил възхитен от красотата на този квартал. Днес, от върха на хълма носещ името на Пиер Лоти се откриват прекрасни пейзажи на квартала и на Златния рог. Лоти бе влюбен в Истанбул и бе купил къщи в различни райони на града. Най-използваното от него и най-известното днес негово жилище бе на улица Атик Али Медресеси в квартал Чемберлиташ.

Днес квартал Еюп привлича най-много посетители с джамиите и тюрбетата си и с царящата в тях мистична атмосфера.

TRT - VOT / Портал Турция

Read more...

Седмична почивка в турския курорт Анталия,Турция през месец май 2010 г. ще струва 260 евро !

>> понеделник, 8 февруари 2010 г.

Поевтиняват туристическите пакети на балканските дестинации за лятото !

Тур операторите и хотелиерите намалиха цените на туристическите пакети за лятната ваканция между 20 и 30%, посочва румънското издание "Зиаре".

Най-търсената дестинация ще остане, както и в предишни години,Турция - 260 евро за една седмица в Анталия.

В Гърция и България почивката ще струва до 300 евро.

Сред предпочитаните места за отдих остават и дестинациите в Египет и Тунис.

"Интересът на туристите към пакетите early booking нарасна в началото на годината с около пет пъти спрямо същия период на изминалата година", заяви Алин Бурча, собственик на Paralela 45.

По този начин, пакет early booking за 400 евро, закупен тази зима, може да струва само 300 евро.

През 2009 г., същият пакет беше купуван чрез системата early booking за 350 евро.

Освен намаляването на цените за туристическите пакети, плащани предварително, хотелиерите са ограничили и финансовите си претенции.

Например, седмична почивка в турския курорт Анталия през месец май ще струва 260 евро, без включени летищни такси.

Отделните хотели имат свои специални предложения: безплатно настаняване за деца, неограничен достъп до СПА центрове и други варианти.

Зиаре / Портал Турция

Read more...

През 2009 година Турция е успяла да привлече 1 милион туристи повече в сравнение с предходната година !

>> петък, 29 януари 2010 г.

Вестник Сабах съобщава, че през 2009 година Турция е успяла да привлече 1 милион туристи повече в сравнение с предходната година. Вестникът предава, че според данните на Турския статистически институт за последното тримесечие на 2009 година, турския туристически сектор е предолял леко кризата, в сравнение със световния туристически сектор, който през 2009 година отбеляза 2 процента стагнация. Вестникът сочи, че въпреки, че през 2009 година е бил осъществен ръст в броя на туристите посетили Турция е бил отбелязан спад на приходите от сектора на туризма. Според данните на Турския статистически институт през 2009 година броят на туристите посетили Турция се е покачил на 27 милиона 347 хиляди и 977. С броят на турските граждани живеещи в чужбина тази цифра е 32 милиона 6 хиляди и 149, което е 1 милион 26 хиляди и 170 души повече от предходната година.

TRT - VOT / Портал Турция

Read more...

„Дюня”: Приходите от туризма в Турция през 2009 година са 21,249 милиарда долара !

>> четвъртък, 28 януари 2010 г.

„Дюня”: Приходите от туризма в Турция през 2009 година са 21,249 милиарда долара !

28 януари 2010

Анкара. Приходите от туризма в Турция през 2009 година са 21,249 милиарда долара, пише турският вестник „Дюня”. За четвъртото тримесечие на 2009 година приходите от туризма са 5 012 898 591 долара, което е с 11,6 % повече от същия период на миналата година. От тях 3 527 038 004 долара са от чужди туристи, а 1 485 860 587 долара от турски граждани, живеещи извън Турция. В същото време разходите за туризма за четвъртото тримесечие са се увеличили с 34,8 %.

Портал Турция

Read more...

Прекрасните кътчета на Турция !

>> петък, 22 януари 2010 г.

Прекрасните кътчета на Турция

2010

Ски центровете в Турция.

Изпратена 22.01.2010 11:23:35 UTC

Обновена 22.01.2010 11:23:35 UTC

B Турция, която разполага с прекрасни условия за зимен туризъм зимния сезон преминава много оживено. Ски центровете в Турция, които през зимата се препълват с посетители от страната и чужбина станаха още по-фаворитни с инвестициите осъществени през последно време.

Над 20 града в нашата страна, известна част, от която е покрита с планини, в продължение на 6 месеца са покрити със сняг... Удоволствието от снега е напълно различно. Онази дълбока тишина, сиянието на снега, проскърцването на снега под нашите стъпки, снежинките падащи по лицето са поетични описания на снега... Карането на ски пък е забавната страна на снега. Още повече, че освен ски спорта съществуват различни видове зимни спортове като сноуборд, бобслей, моторна шейна, фигурно пързаляне, кърлинг и други... Някои от тези дисциплини са част от Зимните олимпийски игри... Турция, която притежава много голям потенциал със своите климатични и географски особености, превърща изобилието от планински области в свое преимущество и развива планинския туризъм.

Ски центровете в Турция привличат голям брой местни и чуждестранни туристи. Турция е предпочитана дестинация за зимния туризъм главно от руските и европейските туристи. Инвестициите и реализираните проекти в Източен Анадол превърнаха областта в един от световните центрове на зимния туризъм... В Турция има близо 20 ски курорта, някои от които са: Давраз в Ъспарта, Ерджиес в Кайсери, Паландьокен в Ерзурум, Улудаг в Бурса, Ългаз в Кастамону, Кьороглу в Болу, Зигана в Гюмюшхане и Картепе в Коджаели... Във всички ски центрове има частни хотели, а в някои и държавни почивни станции.

Днес първо ще се отправим на пътешествие към планината Улудаг, където се намира един от най-важните ски центрове на Турция...

Ски центърът Улудаг се намира на 36 километра южно от град Бурса... Ски центърът Улудаг притежава благоприятни условия за алпийски и северни дисциплини. Освен ски спорта в комплекските в Улудаг може да бъдат практикувани и сноуборд, бигфут, кънки и скишейна. Ски сезонът в Улудаг започва на 20 Декември и продължава до 20 март.

А ски центърът Карталкая, който е разположен в близост до град Болу се разпростира в границите на националния парк Кьороглу. Ски сезонът в Карталкая, където има 9 ски лифтове и 2 телесиежа започва на 15 Декември и приключва към 15 март...

Паландьокен, който е един от най-предпочитаните от чуждестранните туристи ски-центрове на Турция е разположен южно от Ерзурум. Най-подходящ за ски е сезона от 10 Декември до 10 май. До връх Бююкеждер на планина Паландьокен се достига по два отделни пътя, от ски центъра и от село Башкьой, което е разположено в южния склон на планината.

Ски курортът Саклъкент е разположен на 50 км от световноизвестния туристически център Анталя в планинската верига Бейдагларъ. Според снеговалежа сезона за ски продължава между 2 и 3 месеца.

Ски центърът Ългаз се разпростира в границите на Националния парк Ългаз, а ски сезонът продължава от месец декември до месец април.

Саръкамъш е разположен югоизточно от Карс и е разположен на височина 2 хиляди 634 метра. Най-подходящ за ски е сезона между 20 декември и 20 март. Саръкамъш и околността са подходящи за всички алпийски и северни дисциплини.

Ерджиес е разположен на 25 километра от Кайсери. Високите части на планината, която представлява угаснал вулкан през всеки един сезон са покрити със сняг и винаги са подходящи за практикуване на зимни спортове...

Ски курортът Зигана е разположен в близост до магистралата свързваща Черноморския регион и Източно Анадолския регион на Турция и е на 3 км разстояние от тунела Зигана, който е най-дългия тунел на Турция.

Картепе, който е един от новите ски центрове на Турция е разположен непосредствено до изхода на град Коджаели в Машукие. От планинския връх се открива невероятно красив пейзаж към езерото Сапанджа и залива Измит. В Картепе се намират най-дългите ски писти на Турция. В Картепе зимните спортове се практикуват в областта Кадъ конагъ.

Преди да приключим днешната ни програма искаме да ви информираме, че 25тата Зимна универсиада през 2011 година ще се състои в ски центровете на Ерзурум...

TRT - VOT / Портал Турция

Read more...

StatCounter

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

1.

Гледайте филма "Бетонни градини",Генка Шикерова за Слънчев бряг !

Created by Portal Turkey

  © Blogger template Webnolia by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP